Whiplash (2014)

Nabídky práce:

Celý film Whiplash online ke shlédnutí zdarmaWhiplash je hudební drama, které napsal a režíroval Damien Chazelle.

Andrew Neiman se už od útlého věku učí hrát na bicí. Jeho snem je stát se tak dobrým bubeníkem, jako byl Buddy Rich. Film Whiplash začíná tak, že Andrew je přijat na prestižní hudební školu v New Yorku. Dirigent Terrence Fletcher jej přijme do své kapely jako náhradníka za Carla, hlavního bubeníka kapely. Zpočátku se Fletcher zdá přátelský, pak se ale pěkně vybarví – je to drsný a krutý psychopat, který své studenty neustále zesměšňuje, uráží a nadává jim. Když skupina zkouší skladbu od Hanka Levyho, Fletcher hodí po Andrewovi židli za to, že nedokáže udržet tempo.

Andrew se semkne a rozhodne se, že udělá vše proto, aby na Fletchera zapůsobil. Začne tedy trénovat, dokud mu ruce nezačnou krvácet a dokonce se i rozejde se svou přítelkyní Nicole, protože má pocit, že jej rozptyluje. Na jedné místní jazzové soutěži Andrew zašantročí Carlovy noty, ale protože se má hrát zrovna Whiplash, který zná nazpaměť, odehraje jej za Carla a jeho výkon Fletchera ohromí natolik, že z něj udělá hlavního bubeníka. Na jeho místo nastoupí Ryan, hlavní bubeník z Andrewovi bývalé třídy.

Další den Fletcher předstoupí před třídu a se slzami v očích jí sdělí, že jeho bývalý talentovaný student Sean Casey měl smrtelnou autonehodu. Kapela začne zkoušet “Caravan”, ale Ryan má potíže s tempem. Fletcher celé hodiny zkouší Ryana, Carla a Andrewa zatímco třída čeká venku. Problém udržet rytmus mají všichni tři, nakonec ale místo hlavního bubeníka svěří Andrewovi.

Při cestě na jazzovou soutěž se Andrewův autobus rozbije. Andrew je odhodlaný soutěže se zúčastnit, tak si pronajme auto. Problém je, že na zkoušku stejně dorazí pozdě a navíc bez svých paliček. Vrátí se tedy do půjčovny aut pro paličky, ale když spěchá zpět, trefí jej náklaďák. Podaří se mu dostat z vraku ven a na zkoušku dorazí ošklivě poraněný. Když Fletcher zjistí, že Andrew nemůže hrát, řekne mu, že je hotový. To Andrewa naštve a tak před celým publikem Fletchera napadne.

Následujícího dne je Andrew z Shafferu vyloučen a navíc jej kontaktuje právník, který zastupuje rodiče zesnulého Seana Caseyho. Advokát říká, že Sean se ve skutečnosti sám oběsil, protože od té doby, co vstoupil do Fletcherovi třídy, tak začal mít těžké úzkosti a deprese. Rodiče Seana chtějí zabránit Fletcherovi v učení, aby podobný osud, který potkal Seana, nemohl potkat i jiné studenty. Andrew souhlasí, že bude vypovídat, díky čemuž je Fletcher nakonec vyhozen.

Film Whiplash je v českých kinech od 29. ledna 2015.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post Navigation