Teorie všeho / The Theory of Everything (2014)

Nabídky práce:

Film Teorie všeho (2014) online ke shlédnutí zdarmaTeorie všeho neboli The Theory of Everything je biografický, romantický drama film od režiséra Jamese Marshe. Film Teorie všeho byl natočen podle memoárů Cestování do nekonečna: Můj život se Stephenem od Jane Wilde Hawkingové, bývalé manželky slavného teoretického fyzika Stephena Hawkinga.

Během jedné univerzitní párty potká student astrofyziky Stephen Hawking slečnu jménem Jane Wild, která studuje literaturu na Cambridgeské univerzitě. Jejich vzájemné sympatie přerostou až ve vztah. Přestože Stephen vyniká v matematice a fyzice, tak jeho přátelé a profesoři se obávají toho, že pro svou diplomovou práci nebude mít žádné téma. Jednou jde Stephen a jeho profesor Dennis Sciama na přednášku o černých dírách, která Stephena fascinuje. Začne se zamýšlet nad tím, jaká byla jejich role při vzniku vesmíru a rozhodne se, že toto téma použije pro svou diplomovou práci.

Při výzkumu černých děr začnou Stephenovi svaly kolabovat až jednou spadne a udeří se do hlavy. Lékaři mu řeknou, že má poruchu motorického neuronu, která způsobí to, že jeho svaly budou brzy neovladatelné a že nebude schopen mluvit, polykat, chodit a hýbat většinou svého těla. Je mu řečeno, že mu zbývají přibližně dva roky života. Když se z něj stane samotář, tak mu Jane řekne, že jej miluje. Jane promluví se Stephenovými rodiči, kteří jí vysvětlí celou situaci. Jane říká, že i přes strašnou nemoc bude pořád se Stephenem. Krátce na to se vezmou a mají syna.

Stephenova schopnost mluvit se postupně zhoršuje. Když konečně představí svou diplomovou práci zkušební komisi, tak ji ohromí a jeho teorii o tom, že černé díry mohou za vznik vesmíru označí za revoluční a Stephenovi udělí doktorát. Tuto významnou událost oslaví s Jane a několika přáteli. Při oslavě ale zjistí, že už nemůže chodit a brzy se stane závislým na vozíčku.

Po narození druhého dítěte dostane Stephen nápad na teorii o viditelnosti černých děr. Tuto teorii představí na přednášce a profesoři jsou opět ohromeni. Ze Stephena se tak pomalu stává renomovaný světový fyzik. Kvůli dětem, Stephenově zdravotnímu stavu a jeho rostoucí slávě nemá Jane dostatek času na práci na vlastní diplomové práci, což ji pochopitelně frustruje. Jane o svém trápení řekne Stephenovi a ten jí řekne, že chápe, že potřebuje pomoc. Na radu své matky se přidá ke kostelnímu sboru, kde pozná Jonathana. Oba se postupem času dost sblíží a on dokonce začne učit jejího syna hrát na piáno. Jonathan je vdovec a brzy se z něj stane přítel celé rodiny – podporuje Jane, pomáhá Stephenovi s jeho nemocí a hraje si s dětmi.

Natáčení filmu Teorie všeho začalo 8. října 2013. Film Teorie všeho je v českých kinech od 26.2. 2015.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post Navigation