Steve Jobs (2015)

Nabídky práce:

Film Steve Jobs online ke shlédnutí zdarmaPřestože Steve Jobs zemřel teprve před čtyřmi lety, do kin přichází už druhý hollywoodský flák o jeho životě a osobnosti. Jen dva roky po filmu jOBS, v němž postavu legendárního počítačového vizionáře hrál Ashton Kutcher, je tu celovečerní hraný film na stejné téma podruhé. Autoři se zdráhají označovat film Steve Jobs jako životopis a mají pravdu – spíš se jedná o studii osobnosti Steva Jobse. Jobs jen papouškoval životopisné údaje, Steve Jobs za nimi objevuje člověka. Špatný scenárista opisuje encyklopedii, dobrý jako Aaron Sorkin, nositel Oscara za Social Network, hledá klíč. Kreativní spojení Danny Boyle (režie), Aaron Sorkin (scénář) a Michael Fassbender (hlavní role) dalo vzniknout strhujícímu filmovému dílu. Hodnotit oficiální biografii Steva Jobse, aniž bychom se vzdali hodnocení Jobsovy osobnosti, lze jen s velkým odříkáním. Nejnovější film o technologickém inovátorovi Stevu Jobsovi na první pohled vypadá jako naleštěný a dokonale synchronizovaný designový produkt.

Samotný film začíná těsně před prezentací počítače Macintosh, kdy se dohadují Steve Jobs, Joan Hoffman a Andy Hertzfeld. Soustředí se na tři zásadní prezentace – představení Macintoshe v roce 1984, Next Cube v roce 1988 a Imac G3 o deset let později. Všechna tři jednání se odehrávají vždy těsně předtím, než se otevřou dveře obřího sálu a publikum vejde dovnitř, aby ovacemi uvítalo Jobse. Ze samotných prezentací přitom neuvidíme prakticky nic, protože jsou vždy utnuty s příchodem Jobse na pódium. Jobs dominuje ve všech scénách a má k sobě kvalitní protihráče, kteří ukazují různé varianty vztahů i komunikace. Až na pár flashbacků vidíme skoro vše v reálném čase.

Co se týče Boyleovy režie, nepřipadá mi, že by se nějak ideálně hodila k tomuto scénáři. Film Dannyho Boylea podle scénáře Aarona Sorkina je výsostně koncepční film od výchozí ideje přes režii, scénář až po obsazení. Musím uznat, že Michael Fassbender i Kate Winslet odvedli naprosto fenomální výkon. Steve Jobs je prostě film, který natočili chytří tvůrci pro diváky s mozkem a ochotou pojmout ostré výměny názorů. Danny Boyle natočil film, ze kterého vám nebude dobře, ale nelze jej neobdivovat.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post Navigation