Marťan / The Martian (2015)

Nabídky práce:

Film Marťank online ke shlédnutí zdarmaAdaptace úspěšného bestselleru spisovatele Andyho Weira se chopil Ridley Scott, který z tématu dokázal vyždímat maximum. Zdánlivě nebylo co zkazit. Marťan od Andyho Weira je ceněná kniha, Ridley Scott ceněný režisér, Matt Damon ceněný herec. Ano, Marťan je svým naturelem takovým Dobrým ročníkem z vesmíru, jde ale jednoduše o svižnou a zábavnou adaptaci oblíbené knihy. Marťan se veze na obnoveném zájmu o skutečné vesmírné vědy, který se nesoustředí na příběhy ve vzdálených galaxiích a cizí druhy, ale spíše přináší daleko uvěřitelnější reálie. Marťan není přelomovou vesmírnou výpravou, není revoluční prakticky v žádném ohledu.

Přesný letopočet, v němž se děj odehrává, není zmíněn, ale půjde o budoucnost nepříliš vzdálenou. Film nám představuje misi Ares 3 americké organizace NASA na Mars, která se zvrtne a tým astronautů je kvůli bouři nucen urychleně opustit planetu. Poklidný průběh jejich mise naruší ale šestý den jejich pobytu obrovská písečná bouře, která je donutí evakuovat se zpět na vesmírné plavidlo Hermes. Jeden člen posádky je však v poryvech větru oddělen od ostatních a zůstává sám na povrchu Marsu, zatímco kolegové odlétají zpět na Zemi a považují jej za mrtvého. Mark Watney zůstane na Marsu sám a protože to vždy může být horší, tak to také horší bude. Ve výsledku samozřejmě není nic tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát a Mars Watneymu neustále hází klacky pod nohy. Záběry Marsu jsou ve filmu opravdu dobré, zvláště úvod ve 3D vypadá úchvatně. Matt Damon v roli marťanského MacGyvera, který by si mohl z dřívek od nanuků postavit nukleární reaktor, kdyby se mu chtělo, působí jako sympaťák, ale zároveň jako profesionál.

Kolos o rozměrech Interstellaru, jenž by na jednu stranu posouval možnosti a na tu druhou prudil část diváků svým nekompromisním poselstvím, tak vážně nečekejte. Děj je hollywoodský a neodpustí si rozličné šťastné zásahy shůry či čekání s s rozetnutím nebezpečných situací do posledních vteřin. Na druhou stranu se tvůrcům filmu podařilo udržet dramatičnost, takže přečtení knihy vás nedovede na nudný level, ale naopak si film vychutnáte o to více. Jako Everestu, i Marťanovi chybí „něco nad rámec“ oproti poctivému ztvárnění nápadu, to ale nic nemění na vysokém nadstandardu téhle podívané oproti zbytku produkce. Možná jen zamrzí, že snímek není víc psychologický a nepracuje věrněji s pocitem samoty, nudy a monotónnosti. Scott vypráví ukázněně, vůči knize oddaně, bez ornamentů. Bravurně mu vychází hra se světlem, s detaily ohrožení a ve finále závratný tanec na laně jako v přímém přenosu. Milník žánru sci-fi nevznikl, ale nejlepší režisérův film za posledních několik let určitě ano.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post Navigation