Kód Enigmy / The Imitation Game (2014)

Nabídky práce:

Kód Enigmy online ke shlédnutíKód Enigmy je nový historický thriller o Britském matematikovi, logikovi a kryptoanalytikovi Alanu Turingovi, který sehrál klíčovou roli při dešifrování fašistického kryptovacího zařízení s názvem Enigma. Prolomení Enigmy pomohlo spojencům vyhrát druhou světovou válku. Mnohem méně už se ale ví, že Alan Turing byl homosexuál a kvůli své orientaci byl dokonce stíhán. Film Kód Enigmy režíroval Morten Tyldrum a postavu Alana Turinga si zahrál Benedict Cumberbatch.

Scénář k filmu Kód Enigmy vyhrál Hollywoodskou anketu za nejlepší scénář pro doposud nenatočený film v roce 2011. Následně o něj projevilo zájem 5 filmových studií. V únoru 2014 podala Weinstein nabídku ve výši 7 milionů dolarů, čímž aukci vyhrála. Světová premiéra filmu se konala filmovém festivalu v Telluride v srpnu 2014. Na 39. mezinárodním filmovém festivalu v Torontu získal sníme Kód Enigmy diváckou cenu za nejlepší film, což je nejvyšší ocenění, jaké se na tomto festivalu uděluje. Do Evropských kin film vstoupil 14. listopadu a do amerických o dva týdny později, tedy 28. listopadu. Film Kód Enigmy zaznamenal úspěch jak u diváků, tak i filmových kritiků.

Pokud jde o historické přesnosti, tak hrubý nástin Turingova života více či méně odpovídá skutečnosti. Přesto si řada historiků všimla, že některé elementy filmu zcela neodpovídají skutečným událostem, zejména co se týče Turingovi práce v Bletchley Parku během války a jeho vztahu se svou přítelkyní a kolegyní dešifrátorkou Joan Clarkovou.

Film sleduje příběh Alana Turinga a jeho týmu prolamovačů kódu, kterak závodí s časem a snaží se prolomit nacistický kód Enigma. Pracují v přísně utajené Britské vládní kódové a šifrovací škole v Bletchley Parku. Jeho tým tvoří vědci, matematici, lingvisté, šachoví šampioni a zpravodajští důstojníci. Skupina se těší velké oblibě u premiéra Winstona Churchilla, který je jejich velkým mocným spojencem a jako takový jim poskytne cokoliv, co ke své práci potřebují.

Film se zabývá klíčovými životními událostmi v životě Alana Turinga – jeho neštastným dospíváním na internátní škole, jeho práci na revolučním elektromechanickém zařízení, které dokázalo prolomit 3 000 námořních kódů šifrovaných Enigmou za den a také jeho poválečným životem, kterému dominovalo odsouzení za hrubou neslušnost spočívající v udržování homosexuálního vztahu.

Film Kód Enigmy vstoupil do kin v České republice 29.1. 2015.

2 Thoughts on “Kód Enigmy / The Imitation Game (2014)

  1. martin on 31.01. 2015 at 09:48 said:

    dobrý

  2. jan on 31.01. 2015 at 12:59 said:

    dobre

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post Navigation