Bathory (2008)

Nabídky práce:

Bathory celý film online ke shlédnutíBathory je společný filmový projekt čtyř zemí – České republiky, Velké Británie, Slovenska a Maďarska. S rozpočtem 300 milionů korun se jedná o nejdražší český film všech dob. Film Bathory zachycuje osudy výjimečné panovnice, uherské hraběnky Alžběty Báthoryové, která do historie vstoupila také pod pseudonymem Čachtická paní. Kromě toho se tato nevšední žena může pochlubit jedním zajímavým, leč ne příliš chvályhodným primátem – podle Guinnessovi knihy rekordů se jedná o největší vražedkyni všech dob.

Hraběnka Alžběta Báthoryová žila v 16. a 17. století. Její příběh se odehrává v té části Uher, kde se dnes nachází Slovensko. V tomto převyprávění je hraběnka lékařka/léčitelka, která provádí lékařské experimenty a pitvy v místnosti pod svým hradem. Panovnice si vybuduje vztah s Darvulií, která je považována za čarodějnici a která zachrání Alžbětu před otrávením. Čarodějnice slibuje Alžbětě Báthoryové syna a věčnou krásu. Na oplátku ale musí obětovat lásku a svou pověst. Darvulia se stane její společnicí.

Mezitím začaly z neznámých a zdánlivě nesouvisejících příčin umírat dívky v okolí a Čachtická paní byla spatřena jak se koupe ve vaně plné tmavě červené tekutiny. Dva mniši později dojdou k závěru, že tekutina není krev, jak by se mohlo na první pohled zdát, ale voda obarvená barvou bylin.

Poté, co Alžbětin manžel umře, se hraběnka pohádá s manželovým přítelem Jurajem Thurzem, který se ji snaží sbalit přímo na pohřbu svého zesnulého kamaráda. Thurzova milenka, nadaná bylinkářka mu nabídne, že mu pomůže pomstít se za Alžbětino odmítnutí. Brzy poté začne mít Alžběta Báthoryová surrealistické vize a příhody. Děj filmu Bathory se tak rozjede naplno.

Režisérem filmu Bathory je Slovák Juraj Jakubisko. Natáčení se účastnilo přes 200 herců, kterým sekundovalo přes 3000 komparzistů. Roli Čachtické paní ztvárnila anglická herečka Anna Friel. Zajímavostí je, že během natáčení filmu Bathory se vypilo 42 000 litrů kávy a snědlo 48 000 porcí jídla.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post Navigation