12 let v řetězech / 12 Years a Slave (2013)

Nabídky práce:

12 let v řetězech / 12 Years a Slave online ke shlédnutíPíše se rok 1841. Černošský občan Solomon Northup žije se svou ženou a dvěma dětma jako svobodný muž v Saratoze v New Yorku. Na živobytí si vydělává jako houslista. Dva muži Solomona vylákají na vystoupení do Washingtonu. Záminkou je jakési houslové vystoupení, za které by měl Solomon dostat dobře zaplaceno. Místo toho je zde ale omámen a prodán do otroctví pod jménem Platt.

To mu – jak asi tušíte – naprosto změní život. Solomon zpočátku vůbec nemůže uvěřit, že situace, v jaké se ocitl, je skutečná. S tím, jak se začne srovnávat se svým osudem, rozhodne se, že nejlepším způsobem, jak přežít, bude spolupracovat. Postupem času zjišťuje, že spolupráce nikam nevede. Naopak. Občas ho kvůli lidské žárlivosti může poslušnost a loajálnost pánovi dostat do ještě horší situace.

Solomon se začíná čím dál častěji dostávat do stavů, kdy není schopen zvládat své emoce, což samozřejmě vede k fyzickému týrání. Naproti tomu občas mívá i pocity, že je zde někdo, komu může věřit. Ale bez ohledu na to, jak špatná jeho situace je, Solomon zjišťuje, že ostatní jsou často ještě zoufalejší. Jsou to ti, kteří udělají cokoliv, jen aby unikli ze života, který nemá cenu žít.

Film 12 let v řetězech vznikal pod taktovkou režiséra Steveho McQueena. Ten si s myšlenkou filmu o černochovi, který se narodil jako svobodný a byl uvrhnut do otroctví, pohrával již delší dobu. Stále se však potýkal s potížemi se scénářem, když jednou jeho manželka našla biografickou knihu Solomona Northupa a dala mu ji. Šokovaný tím, že o Northupovi nikdy dřív neslyšel, se rozhodl knihu adaptovat do filmové podoby. Jak již vyplývá z předchozí věty, film 12 let v řetezech / 12 Years a Slave je natočen podle skutečné události.

3 Thoughts on “12 let v řetězech / 12 Years a Slave (2013)

  1. gjhkjk;'l;' on 11.03. 2014 at 09:07 said:

    pecka

  2. je to pecka film

  3. jeto pecka film

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post Navigation